Про Україну

 

Новини

 

Структура Посольства

 

Консульські питання

 

Торговельно - економічна місія

 

Апарат аташе з питань оборони

 

Українсько-італійські двосторонні відносини

Договiрно - правова база двостороннiх вiдносин

Посилання

 
   

ДВОСТОРОННІ УКРАЇНСЬКО-ІТАЛІЙСЬКІ ВІДНОСИНИ


 

 

                                  

 

 

Зустріч Президента України В.А.Ющенка

з Головою Палати депутатів Італії П.Ф.Казіні

(Київ, 14 лютого 2005 р. ).

Українсько-італійські відносини мають довгу історію. Ще до появи у другій половині ХІХ століття незалежної держави Італія український та італійський народи мали активні торговельні та гуманітарні контакти. Так, відома венеціанська династія мандрівників та торговців Поло тримала у ХІІІ столітті в Криму у місті Судак власний торговельний дім.

Обидва народи разом пережили деякі етапи своєї історії. Наприклад, довгий час західні регіони України та італійське Ломбардо-Венеціанське королівство  входили до складу Австрійської імперії.

Наприкінці грудня 1991 року Італія визнала незалежність України. Із того часу інтенсивно розвивається взаємовигідне співробітництво між нашими державами.

Італія - промислово розвинена держава, член ЄС, НАТО, "Великої вісімки", є одним з найважливіших партнерів нашої держави в Європі та світі. Італійці добре усвідомлюють роль і місце нашої держави в Європі, у підтриманні безпеки та забезпеченні стабільного розвитку континенту.

Італія підтримує Україну в її прагненні стати повноправним членом європейської спільноти націй. Саме італійський міністр закордонних справ був одним із перших серед європейських політиків, який визнав необхідність переведення відносин між Україною та Європейським Союзом на рівень асоціації. І саме італійський прем’єр-міністр С.Берлусконі визнав під час свого візиту до України у жовтні 2003 р., що Україна може бути готова до вступу в ЄС раніше, ніж у 2011 році.

Україна та Італія роблять активний внесок у справу забезпечення миру на планеті шляхом участі у миротворчих операціях.

Обидві країні є одними з найактивніших контрибуторів у проведення міжнародних миротворчих операцій під егідою ООН.

Український та італійський військові контингенти виконують нелегкі завдання із забезпечення стабільності та миру, підтримки діяльності суспільних інституцій у багатостраждальному Іраку.

Італія є одним із основних партнерів нашої держави в торговельно-економічній галузі й за обсягами торгівлі з Україною посідає друге місце в Західній Європі (після Німеччини). Товарообіг між Україною та Італією у 2004 р. досяг, за даними Держкомстату України, 2,4 млрд. дол. США, що на 26,81% більше, ніж у 2003 р. При цьому експорт збільшився на 27,74% і склав 1,62 млрд. дол. США, імпорт – на 25% і дорівнює 805 млн. дол. США. Сальдо торговельного балансу для України - позитивне (814 млн. дол. США).

Рекордні темпи економічного зростання в нашій державі приваблюють італійський бізнес. Підприємці цієї країни інтенсивніше за своїх європейських колег освоюють український ринок. Італійські інвестиції присутні у виробничому секторі України. Станом на 1 жовтня 2004 р., обсяг італійських інвестицій в Україні  складав 99 млн. дол. (зростання з початку року - 4,4%) : машинобудівна промисловість – 45%, легка промисловість – 20%, торгівля – 8,8%, готельний та ресторанний бізнес – 3,4%. 

Існують, утім, значні невикористані можливості для участі італійського бізнесу в приватизаційних проектах в Україні. Не повністю задіяні всі можливості для співпраці  в таких галузях як космічна, енергетична, машинобудування, транспортні перевезення, сільське господарство, зв’язок.             Великий інтерес для України представляє досвід Італії, яка майже на 100 відсотків залежить від зарубіжних енергоносіїв, в розвитку новітніх енергозберігаючих технологій.

Обидві країни щиро зацікавлені у розвитку культурного та гуманітарного співробітництва. У співпраці з українською стороною Національною телекомпанією Італії РАІ підготовлено ряд документальних фільмів на українську тематику, які з травня по липень 2004 року демонструвалися по італійському телебаченню.

Практично кожного року в обох країнах проводяться масштабні культурно-мистецькі заходи. 4 вересня ц.р. у провінції Віченца була відкрита  виставка українського образотворчого мистецтва кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Безумовно, в українсько-італійських відносинах існують і проблемні питання.

Перше місце серед них посідає питання соціального статусу українських заробітчан, які у пошуках роботи прибули до Італії останніми роками. Україна виступає за якнайскоріше укладення між двома країнами угоди про працевлаштування та соціальних захист українських громадян. Ії підписання дозволить значно полегшити долю наших співвітчизників у цій країні. Вирішенню відповідних питань, пов‘язаних з перебуванням в Італії громадян України, сприятиме і набуття чинності Міждержавної консульської конвенції, яка у січні ц.р. була ратифікована ВР України і нині проходить внутрішньодержавні процедури в Італії.

Україна прагне також укласти між двома країнами угоду про взаємне визнання дипломів про середню та вищу освіту, що також допоможе багатьом нашим громадянам, які працюють в Італії.

Іншим важливим питанням, над яким наполегливо працює українська дипломатія, є спрощення візового режиму між Україною та Італією та поліпшення процедури взаємного отримання віз.

В цілому ж можна твердити, що високий рівень довіри, притаманний двосторонній взаємодії, інтенсивний розвиток політичного діалогу, активна співпраця в економічній та гуманітарній галузях дозволяють з оптимізмом дивитися у майбутнє українсько-італійських взаємин.